פעילות שנתית לכיתה ח’

מילה של דליה האחות

בכיתה ח’ יקבלו הילדים שני חיסונים חשובים: Tdap ו-HPV. חיסון ה- Tdap מחסן כנגד שלוש מחלות: אסכרה (דיפתריה), פלצת (טטנוס) ושעלת. חיסון ה- HPV מחסן כנגד תשעה זנים של נגיף הפפילומה האנושי, ולפי מחקרים מפחית את הסיכון לתחלואה בסוגי סרטן שונים ויבלות באברי המין – הן בקרב בנות והן בקרב בנים.

חיסונים

תופעות לוואי

קלות

איך ניתן החיסון

זריקה

שם חיסון: Tdap

מחסן נגד: אסכרה, פלצת, שעלת

אסכרה

מחלת האסכרה נגרמת על ידי החיידק Corynebacterium diphteriae . החיידק מועבר מאדם לאדם על ידי פיזור החיידק לסביבה בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה. הסיכון לאדם לא מחוסן לחלות לאחר חשיפה לחיידק גבוה מאוד. שיעור התמותה מהמחלה גבוה.

פלצת

פלצת, המכונה בלועזית גם טטנוס ומוכרת גם בשם צפדת, היא מחלה קשה הנגרמת בידי רעלנים המופרשים כתוצאה מזיהום חיידקי בשם Clostridium Tetani. הנבגים (תאי הרבייה של החיידק) נפוצים בטבע, על האדמה, במעי של בעלי חיים וכן בצואה אנושית.

שעלת

שעלת היא מחלה זיהומית מדבקת ביותר הגורמת להתקפי שיעול ולסיבוכים נוספים בריאות ובמערכת הנשימה. המחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות ועלולה לגרום להפסקות נשימה, דלקת ריאות, לדלקת במוח או למוות. בעזרת חיסון נגד שעלת, ניתן למנוע ביעילות מאוד גבוהה את ההידבקות במחלה ואת תסמיניה הקשים.

תופעות לוואי

תופעות מקומיות

אודם, נפיחות, כאבים באזור הזרקת החיסון או לאורך הגפה.

תופעות כלליות

בחילה, הקאה, חוסר תיאבון, סחרחורת, שלשול, כאבי ראש, אי שקט, ישנוניות, עצבנות, חום, כאבי שרירים, כאבי פרקים, הגדלת בלוטות הלימפה.

תופעות נוירולוגיות, אלרגיות, לרבות תגובה אלרגית מיידית מסוג אנפילקטי, הן נדירות ביותר

תופעות לוואי

קלות

איך ניתן החיסון

זריקה

מחסן נגד: נגיף הפפילומה

פפילומה

נגיף הפפילומה האנושי הוא הכינוי לקבוצת נגיפים המקושרים להופעת סרטן ויבלות בעור וברקמות ריריות. בין סוגי הסרטן להם גורם הנגיף: סרטן צוואר הרחם, סרטן פי הטבעת, סרטן הפה והלוע, סרטן הנרתיק והפות וסרטן הפין.

תופעות לוואי

תופעות מקומיות

אודם, כאבים ונפיחות באזור ההזרקה

תופעות כלליות

חום מיום החיסון ועד היום ה15 לאחריו, כאבי ראש, סחרחורות, הרגשה כלליתרעה, כאבי שרירים, כאבי פרקים. יתכנו כאבי בטן, בחילות, שלשולים, הקאות.תגובה אלרגית מסוג אנפילקטי היא נדירה ביותר.

בדיקות

בדיקת ראייה

בדיקת ראייה

בדיקת סקר ראייה היא בדיקה שעוברים התלמידים במערכת החינוך, במטרה לזהות תלמידים עם חשד לליקוי ראייה .הבדיקה אינה פולשנית ומבוצעת באמצעות קריאת סימנים מלוח.