שפעת

ניתן תחת חיסון: שפעת

מהי מחלת השפעת?

שפעת היא מחלה נגיפית חריפה הפוגעת בדרכי הנשימה ועלולה לגרום למחלה קשה ואף למוות. השפעת הינה אחת המחלות הקטלניות בהיסטוריה – אשר הובילה לשלל מגפות הרסניות לאורך השנים. גם כיום, השפעת מוסיפה להוביל להתפרצויות עונתיות ברחבי העולם ובישראל.

סימני מחלה

תסמיני השפעת יופיעו לרוב בצורה פתאומית וללא כל סימנים מקדימים. בין תסמיני המחלה הנפוצים ניתן למנות חום גבוה, שיעול יבש, נזלת, כאבי גרון, תשישות, כאבי שרירים וכאבי ראש. בנוסף, המחלה עלולה לגרום גם לבעיות בקיבה ולשלשול. השיעול עלול להיות חמור ולהימשך שבועיים ואף יותר.

מחלת השפעת עלולה להוביל גם לתחלואה קשה ואף למוות. לרוב, תחלואה קשה תופיע בקרב קבוצות סיכון – בראשן מבוגרים מעל גיל 65. ברחבי העולם גורמת השפעת בכל שנה לכ-3-5 מיליון מקרי תחלואה קשה ובין 290,000 ל-650,000 מקרי מוות. בעולם המתפתח השפעת גורמת בתדירות גבוהה למקרי מוות בקרב ילדים מתחת לגיל 5.

גם נשים בהיריון נמצאות בסיכון מוגבר לתחלואה קשה כתוצאה משפעת – ומסיכון גבוה להתאשפז בבית חולים או להגיע לטיפול נמרץ. כתוצאה מכך, המחלה עלולה לגרום גם לנזקים לתינוק.

גורמי המחלה

השפעת נגרמת כתוצאה מנגיף השפעת, שמסווג לארבעה סוגים שונים של נגיפים: A,B,C ו-D. בניגוד לנגיפים רבים אחרים, נגיף השפעת עובר שינויים גנטיים (מוטציות) בתדירות גבוהה מאוד. בצורה זו, הנגיף מסוגל להתחמק מהזיכרון החיסוני הטבעי של גופנו: לרוב, תחלואה בשפעת בשנה נתונה לא מגנה עלינו מפני תחלואה בשנים הבאות.

דרכי העברת מחלה

חולה שפעת יהפוך למדבק החל מיום אחד לפני התפרצות התסמינים – ועשוי להישאר מדבק יותר מחמישה ימים לאחר הופעת המחלה.

השפעת מתפשטת לרוב באמצעות שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות ליחה של חולה. בנוסף, נגיף השפעת יכול לשרוד גם על גבי משטחים שונים – ולכן תיתכן גם הדבקה כתוצאה ממגע עם חפצים כמו שולחנות, ידיות או משטחים אחרים.